Kuhilpeenar – hugelkultuur

tumblr_inline_p6rsh59fk31u2ckwj_1280

Siin on siis minu katse teha esimene kuhilpeenar ehk hugelkultuur oma aias. See kuhilpeenar on tegelikult unustatud vana viis peenarde tegemiseks.

Väike inglisekeelne video, kuidas seda teha asub SIIN

Õpetus ja seletus eesti keeles on SIIN.

Lühidalt seletatuna on see peerategemise viis, kus kasutatakse palke ja puitu, et annaksid peenrale pikaajalisuse- pidev toitainete juurdetulek puidu lagunemisel. Kui märg maa siis tehakse maapinna peale pigem, kui aga väga kuiv siis kaevatakse kraav ja hakatakse puitu sinna panema. Selle peenra parim omadus on niiskuse hoidmine ja muidugi ka umbrohu vaba õigel tegemisel. Aga asun siis näitama kuidas ma seda ka tegin.

Esimene asi oli kraavi kaevamine sobivasse kohta. Hakkasin kohe hoolega kaevama, aga kuidagi hakkas see kiiva kiskuma. Võtsin siis heinapallinööri ja avasin telefonis kompassi. Tõmbasin nööri põhja-lõuna suunale- sirgjoon kahe posti vahele . Mu jaoks sai hea küll.

Kaevama ja kaevama, õnneks on meil kerge liivane pinnas, aga väikeseid kive oli palju.

Laius ja pikkus olemas, aga sügavust pole veel piisavalt. Rohkem ei jaksanud.

Suuruseks siis sai kuskil 4m pikk, 50cm lai ja 40cm sügav. Täitmise jaoks oli meil lähedal asuvas metsas neli või viis aastat tagasi mahakukkunud puu, see oli hea jäme, et saagida paraja pikkusega puurondid augu jaoks.

See on minu ustav abiline ja parim sõber 🙂 Akuga Husqvarna

Okste peale panemisega alustamine oli kuidagi naljakas. Tahad, et see visuaalselt nagu korrektselt jääks, aga oksad pole tavaliselt ilusad sirged. Minul läksid siia peale värsked õunapuu oksad, sest me noorendasime vanat õunapuud ja sealt tuli palju-palju oksi. Mõtlesin, et kasutan nad siin ära. Külgede peale panin pikemad toikad püsti, et nad hoiaks mu oksi natukenegi ohjes. Lõikasin neist enamuse ikka natuke vähem harulisemaks ka, enne kui sinna panin.

Oksad

Oksakuhi

Siis ma hakkasin peale panema adru. Elan mere lähedal , seetõttu on seda hea tuua (puulehti võib ka panna).

Näeb välja kole segadus, aga loodetavasti hakkab varsti paremaks minema. Vahepeal sadas nüüd vihma ja see adru sai ilusti igale poole vahele minna.

Jätkub siin