Seemned- heirloom

 

Seemned on jällegi huvitav teema, mida pole eesti keeles üldse eriti käsitletud.

Mina hakkasin igalt poolt lugema mingitest heirloom seemnetest. Algul ei osanud midagi arvata või mõelda nende kohta. Eesti keeles peaks nende nimi olema pärandseemned aga infot pole pea kuskil. Räägin siis nii palju kui ise olen aru saanud.

Heirloom ehk pärandseemned

on lihtsalt öeldes seemned, mida on pärandatud põlvest põlve. Pärandsordiks loetakse neid sorte, mida kasvatati enne industrialiseeritud põllumajandust ehk vähemalt 50 aastat tagasi. Lisaks on ka oluline, et sordile ei ole keegi võtnud peale patenti- see kuulub rahvale, mitte näiteks Monsantole (mürgi tootja). Aretamine läks lahti aastast 1950, mil hakkasid hiilgama hübriidsordid, nende tähiseks on F1. See tähendab, et see sort on saadud ristamise teel ja selle seemneid pole mõtet koguda, sest isegi kui kasvama lähevad, ei tule samasugused taimed kui oli nn. emataim. Sellised sordid võivad küll olla saagikamad, aga see suur saagikus on enamasti saavutatud maitse arvelt.

Leida tuleks üles oma piirkonna vanad sordid, mis aga pole enam väga lihtne, sest enamus inimesi ostavad oma seemned poest ja toidavad sellega suurettevõtteid. Lisaks tõrjuvad need ka välja liigirikkust.

Siin ka väike ingliskeelne tekst.

An heirloom is anything of value (though not necessarily economic) to a person, family or group passed down from one generation to other. Examples are furniture, China, silver or seeds. An heirloom is generally considered something worth passing down. An heirloom seed, therefore, is seed from a plant that has been passed from one generation to another, carefully grown and saved because it is considered valuable. The value could lie in its flavor, productivity, hardiness or adaptability. Many heirlooms have been grown, saved and passed down for more than 100 years. Some have history reaching back 300 years or more. To have been saved and preserved for so long, these seed varieties have shown their value to many people and families for an extremely long time.

Most heirlooms have been saved and selected because they have the best flavor and production in home and small market gardens. We get the benefit of this long development cycle, as only the best producing, most flavorful, most memorable and most dependable varieties have made the selection throughout the years. Delicate, weak or fickle varieties are no longer with us.

Edasi lugemiseks.

Kust saada seemneid?

See ongi Eestis keerluline, sest otseselt sellist möögiportaali Eestis pole. Küll on paar MTÜd, kes vaikselt juba tegelevad sellega, aga Hiiumaale nende seemneid saada on pisut keeruline.

Toon siin välja, kust mina sel aastal seemned sain. Järgmiseks aastaks olen ehk juba ise piisavalt seemneid kogunud, et ei pea nii palju ostma enam.

Kõigepealt uurisin netist, millised sordid on pärandsordid, et oleks võimalik neid ära tunda ka tavaliste seemnete seast ja millised kannatavad ka Eesti kliimat. Tegin nimekirja…

• Peiulill Mixed French Marigolds, AMAZING SCENT

• Pumpkin- kõrvits Galeuse d’Eysines

◦ Aedsalvei

• Suvikõrvits Costa Romanesco’

• Punapeet ‘Chioggia’‘Bull’s Blood

• Lattuba Goldmarie

◦ Kartul “väike veerev” jõgeva kollane

◦ Kaalikas “kõpu ja kohalik sinine”

◦ Valgeristik ,new zealand white clover”

• Spinat

• Kale

• Redis

• Porgand ‘Jaune Obtuse de Doubs’ Yellow Carrot, ‘Touchon’ Carrot

• Rucola

• Sibul

◦ Küüslauk

• Kurk Wautoma, ‘Miniature White,

• Hernes

• Uba- broad bean Wizard’ Field Bean

• Tomat Burke’s Back Yard”, Latah

‘Rainbow’ Quinoa

Keerispea

mungalill

saialill

China Cat Sunflower Mix

Need olid sordid, mis ma leidsin, millised vastasid minu ootustele ja peaksid ka kasvama Eesti külmas kliimas. Sellest nimekirjast kõike ei saanud.

Kindlasti on mul veel puudu hea küüslaugusort.

Kõige huvitavamad seemned tellisin Inglismaalt järgmiselt lehelt:

http://www.realseeds.co.uk Nad ei saada välismaale kahjuks, aga kuna ma olin anagunii Inglismaal, siis sain omale sealt mõne seemned. Neid tutvustan hiljem.

Veel tellisin eesti lehekülgedelt. Seemnemaailmas on väga huvitavaid asju ja seemneid, näiteks keerispea seemneid ei suutnud ma mujalt leida, aga siin lehel olid ilusasti olemas. https://www.seemnemaailm.ee

Siin lehel on väga head kirjeldused ja võib leida täitsa palju pärandsorte, teenindus on samuti kiire ja korralik. Kasva Suureks https://seemned.ee

Teen eraldi postituse oma seemnete, nüüd juba taimede tutvustuseks.