Aiamaa

Tervist,

Meie aiamaa on umbes 10×15 m liivmullaga kaetud lapike. Väga huumusevaene, mõni üksik vihmauss. See oligi üks põhjustest, miks ma hakkasin otsima alternatiivseid viise, kuidas kasvatada juurvilju, sest see kuiva liiva sees sonkimine kuidagi ei tundunud õige asi olevat.

Vanaema lasi selle maalapi tuttaval väikese traktoriga üle kultiveerida ja ka vaod sisse tõmmata. See muidugi ei ole väga permakultuurilik, aga mul ei jäänud väga muud üle.

Vanaemal ja emal pole usku minu permakultuuri katsetustesse. Sellepärast eradasid nad mulle 3 vagu sellest maast, kus ma võin oma äranägemise järgi teha ja panna maha seda, mida tahan.

Permakultuuri üks põhimõtteid on TAASKASUTUS. See annab võimaluse kuuri all kõndida ja fantaasiat kasutada, mis milleks sobib. Või käia naabrite juures ära visatavaid asju küsimas( sain 5l veekanistrid sedasi) 😉 Aga põhilause on vast ikka Multšida ja multšida, mis siis muud, kui multšida…

Selleks mina kasutan hetkel 4 erinevat multši

  • Hein- seisnud aasta õues
  • Adru
  • Puukoored/puusodi
  • Kuuseokkad

Kui kõik kasvama hakkab, siis saan alles ütelda, mis see kõige parem on.

Aga üldiselt mulšimisest lugege SIIT hea eestikeelne lühike artikkel 😇

Näitan, kuidas ja mida ma sellega siis tegin.

Alustasin sellest, et kühveldasin kaks vagu üheks kokku, sest siis on mul rohkem ruumi peenarde vahel tegutseda.

Seejärel kujundasin peenrad vastavalt oma soovidele.

Kuna meil on tõsiselt liivane koht, siis peenraääred kipuvad ära vajuma (nagu kuiv liivaloss). Selle jaoks otsisin igalt poolt suvalisi laua- ja puidutükke. Ei pööra üldse rõhku, et see kōik esteetiline ka oleks.

Käiguraja katsin meie vanast pilpakuurist toodud puukoore sodiga. See on lootuses, et ei laseks umbrohul kasvada ja hoiaks niiskust maa sees. Ka käiguradade kaudu kaob niiskus ja sellepärast on ka nende multšimine väga tähtis. Minu maa peal on niiskuse hoidmine väga väga väga tähtis. img_6699img_6697Segasumma suvila igasugu seemnete ja asjadega

See kohake on mul tehtud suvikõrvitsa jaoks. 5l veenõud on kui minikasvuhooned kõrvitsa peal. Euroalus on ronimiseks ja äkki ka lihtsam korjata.

img_6725

Siin ma kaevasin paar lillepotti maase, et siis nende ümber istutada kurgid. Nende pottide kaudu peaks siis kastmine hakkama toimuma. See kastmine peaks pigem soodustama juurte arengut.Meie aiamaa lapikeTavaliselt jäävad meil vao otsad ebaühtlased ja koledad. See aasta tegin hoopisis sedasi, et panin lauad ümber ja istutasin peiulilled sisse. Peiulill sobib väga hästi kokku igasuguste juur- ja köögiviljadega. Ja samas ka ilus vaadata.Peiulille kastid kartulivagude otsas.

Sellega hetkel kõik, mis olen jõudnud.

Teen uue postituse siis, kui olen veel rohkem edusamme teinud.

Seniks head külvamist!