Olematu maasikasaak- ÕIELÕIKAJA

Minu maasikasaak kahjuks on suht null see aasta 😢

Ühes eelmistest postitustest rääkisin, kuidas kaitsen maasikaid võrguga, sest avastasin, et tooreid maasikaid oli juba ära võetud. Ja süüdistasin ma selles vareseid.

Pean vabandama nende ees, sest ilmaasjata süüdistasin.

Tundub, et on tegemist õielõikajaga. Minul õitsemise aegu polnud midagi näha, aga nüüd, kui väiksed maasika alged küljes on, on need ära lõigatud. Leidsin 2010. a.  artikli:

Tema sõnul on praegu õielõikaja kõrgperiood, mida võib täheldada iga seitsme või kümne aasta tagant. «Nende elutsükkel on tõusude ja mõõnadega ja see on nii kõikidel kahjuritel.»

Hetkel on 8 aastat sellest mõõdas, et tundub, et tänavu see on. Sest sellele mardikale meeldib ka kuiv ja põuane aeg.

Edasi saab õielõikajakohta lugeda.

Looduslikud vahendid õielõikaja vastu võitlemisel on:

  • Tuhk – ei pidavat meeldima neile.
  • Küüslaugu tõmmis – sellega pritsida
  • Korjata ära kõik kuivanud õienupud ja need hävitada. Põletamine on kõige kindlam.
  • Füüsiliselt korjata ära väikesed mardikad

Rohkem ei leidnudki, aga seal ka õeldud, et kahjustused ei ole ka nii meeletud, sest kahjur võtab ainult esimesed õied. Minu aga läks kogu saak.

Õielõikaja töö, sellist pilti aga minu maasikatel kunagi polnud. Minul said ilusti ära õitseda ja lõigati ära väikesed maasikad.

https://goo.gl/images/WvtJ9B

See aga minu maasikas

Kõik maasika alged on järk-järgult ära nopitud. Lehtedel esineb ka söömisjälgi, aga teisi tuntud kahjureid pole leidnud.

img_7186Siin on näha, kuidas lehed on ka näritud, lehtede alt olen leidnud samuti mõned väiksed rohelised röövikud. img_7184.jpgimg_7184.jpgSiin jälle näide, kuidas on maasikad ära lõigatud küljest . Olen leidnud ainult mõne üksiku toore maasika kõrvalt maast, mis oli ära nopitud , muidu pole maasikaid ka maas.

img_7189.jpgimg_7189.jpgimg_7182

See peaks püüdma kahjureid.

Panin maasikate vahele ka nn püünise, et püüda ja näha kahjureid. Aga kahjuks pean tõdema,et ei ole püüdnud peale väikeste kärbeste midagi väga. Siin selle liimipaberi pakk, sobib kasutamiseks ka mahe tootmisel.

Siin mõned maasikad, mis leidsin taimede vahelt, nagu näha, on kõik sama moodi ära lõigatud.

Küljelt vaadates ei ole mitte mingeid erilisi muid kahjustusi märgata, seest pole ka leidnud ühtegi võõrkeha.

img_7353.jpg

Millega siis tegemist?

Lugedes erinevaid lehti ka inglise keeles, siis pole veel selgust saanud…

Tigusid pole selle koha peal, kus mul maasikad on istutatud, ja kui teod sööksid, siis jätaks nad järgi mingi osa maasikast.

Vareseid ei kahtlusta väga palju enam, sest mul oli võrk ilusti peal, kui need kõige suuremad kahjustused avastasin. Siis võtsin võrgupealt alles. Nüüd nad muidugi võivad ka kaasa aidata. Nägin kui varese ema/isa söötis neid meie õuepeal, ainult 4 suurt suud oli lahti 😅 Need pätid suudavad korralikult pahandust teha.

Aga kui kellelgi on ideed, mis see olla võiks, või kuidas kaitsta selle eest, siis andke julgelt teada.

UPDATE!!!!!

Koolis tuli meil rääkima kahjuritest ja väetamisest Eneli Käger. Tema käest küsisin, mis kahjur see siis ikka on. Ta oli väga kindel, et see ikka on ÕIELÕIKAJA töö.

Enne külmade tulekut võtsin ära kogu heina, mis oli maasikate vahele pandud multsiks. Sellepärast, et õielõikaja talvitub seal samas kõdu sees ja lootus on, et nad äkki külmuvad ära, sest kobestasin ka maa alt ära. Ideaalselt oleks pidanud ära põletama selle kraami aga see hein oli liiga kõdunenud ja viisin selle hoopis kanade aeda ja loodan kanade hävitustööle.

img_9773
Peale heina eemaldamist ja kobestamist.

img_9771

img_9774
Novembri lõpus sai ka veel maasikaid.

Eneli soovitas KINDLASTI kevadel enne õitsemist pritsida küüslaugutõmmisega.