Pärandsordi herned

Inglismaalt tellisin kahe hernesordi seemneid ja ei ole veel pidanud pettuma. Tutvustan neid lähemalt.

Asjad on meeletult kasvanud peale vihmasid.

Üldiselt on nad mul multšitud adru ja heinaga külgedel. Väetanud olen hobusesõnniku ja põldosja-nõgese leotisega. Kastnud olen suhteliselt vähe, sest kui liiga palju kasta, õpetad taimed hukka, ehk nende juured ei lähe piisavalt sügavale, nad ootavad vett pinnase pealt.

Sellepärast permakultuuris soovitatakse kasta võimalikult vähe.

Varajane kääbushernes.

Siin on minu Varajane kääbushernes (early dwarf pea). Oleme juba esimesed kaunad ära söönud, ilma, et nad täitsa täis oleksid, sest herned on hästi magusad. Kasv on tal väike: umbes 70cm. Kaunad on hästi pikad ja suured, aga kõvemad.

Õitsevad rikkalikult ja kaunu on palju peal. Olen väga rõõmus selle üle. Laps ei suuda oodata millal valmis saavad

Läti traditsiooniline supihernes

Latvian traditional soup pea.

Selle herne mahapanek oli juba natuke teistmoodi, sest mina leotan neid u 8 h. Selleks ajaks on need end vett ilusti täis tõmmanud ja saab maha panna. Aga neid herneid ma leotasin üle 24h kindlasti, kui mitte 48h, enne, kui nad enam-vähem vee sisse võtsid.

Kasvanud on nad meeletult, panin just lisapostid, et neid veel toetada, sest eelmised postid jäid lühikeseks. Hetkel on herned kuskil 160cm pikad. Aga mind väga üllatas, kui esimesed õied lahti läksid ja nad olid imeilusat lillakat tooni. Neid herneid võiks lausa ilu pärast kasvatada 😍

Minu pildid ei anna piisavalt seda ilu edasi. Saab näha, kas herned on ka maitsvad, või saab nendest ainult suppi teha 😅

Nende herneste alla panin ma prooviks ka veel porgandiseemneid. Nagu pildilt näha võib, siis porgand tuleb ilusti üles. Herne alus jääb muidu liiga tühjaks ja annab vaba voli umbrohtudele.

Siin pildil näha eespool on kääbushernes, tagapool läti supihernes.

Kokkuvõte

Varajane kääbushernes.

img_7549
Ilus suur kaun.

 

Ta meeldis mulle väga!! Kasvas umbes 1m pikkuseks, vajas ikka toestamist. Andis palju saaki ja suuri kauni, hämmastaval suuri lausa. Kaunad olid ka ilusad täidlased. Seemet me põhimõtteliselt ei saanud, sest me sõime  kõik nad lihtsalt ära. Kindlasti kasvatan seda veel ja veel.

 

 

 

Läti supihernes
Väga ilusad õied. Õite pärast juba tasub kasvatada. Kasvas mul ikka meeletult pikaks, poste lisasin 2 korda, et lõpuks olid 3 posti järjest pikkuse järjekorras. Kasvast ta mul siis umbes 2m pikkuseks kindlasti! Seda hernest me ei saanud süüa aiamaalt, kuna suvi oli ju meeletult kuiv ja herned kuivasid nagu kohe otsas ära. Ja võrreldes kääbusega ta ei ole nii magus. Seda ma kasvatan õite pärast kindlasti aga söömiseks nagu ei tahaks aga see aasta katsetan uuesti siis kindel. Selle hernel see veel ilus, et hernes on säbruline.

Minu käest on võimalik ka mõni pakk läti supihernest soetada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.