Kinoa kasvatus – lõppkokkuvõte

See postitus on küll kaua viibinud, aga püüan selle nüüd teieni tuua. Minu kinoa katsetuse alustamise kohta saab lugeda siit Kinoa kasvatamine Hiiumaal.   

Kinoa kasvatamine oli väga lihtne, kuna ta suht vähenõudlik ja põua elab ka hästi üle. Minul oli probleemiks pikali kukkumine liivamaa peal ja mitte arusaamine, millal valmis on, nüüd aga kõigest lähemalt.

IMG_7287

Siin on näha, et kevadel harvendasin algset kinoa külvi, tõmmates lihtsalt välja suured taimed teiste vahelt. Siis istutasin ma need teise peenrasse. Siin on ka hästi näha, kui liivane ja kuiv meie maa oli selle põuaga. Istutusaukudesse panin suure peotäie hobusesõnnikut, see hoiab paremini niiskust ja lisaks on ka väetiseks alustavatele taimedele. Minu üllatuseks enamus läksid kasvama, sest ega ma neid väga ei kastnud ka. Ja see suvi oli ikka metsikult kuum. Ma kindlasti istutasin nad natuke hilja ümber, aga kuna see oli ekperiment ja mul oli veel küllaga taimi, siis mul väga vahet polnud. Kui nad aga kõik kasvama läksid, siis panid mühinal mööda taimedest algses peenras, kus nad olid mul liialt tihedasti. See näitab ikka, et vahe taimedel peab olema tõesti 50cm nagu paki peal ütleb!

IMG_8173

Vahepealsest kasvamisest mul nagu pilti polegi, aga siin juba väga ilusad pead moodustanud kinoataimi. Siitpeale tegelikult algas üks lõputu ootus, sest pead olid nagu valmis. Aga segadus oli suur, sest ma ei saanud aru, millal nad õitsema hakkasid/pidid. Aga nagu hilisem vaatlus näitas, siis vist siin pildil ta hakkabki õitsema….

 

Need pildid on tehtud selleks, et näidata, kui suureks ja jämedaks mu longus taimed kasvasid. Tegelikult oleks võinud öelda nende kohta lausa põõsad.

Siin aga siis külvatud algne peenar, kust ma harvenduse käigus taimed võtsin teise peenrasse istutamiseks. Nad on siin väga tihedasti, 5cm vahedega lausa, 50st sentimeetrist on asi väga kaugel, väetasin ma neid korralikult, aga see tihedus ikka ei sobinud neile. Sellel peenral nad ei ajanud külgvõsusid ja kasvasid kiitsakatena. Varred jäid ka väga peeneks võrreldes teise peenra taimedega. Nad tegelikud andsid ka saaki, aga pead jäid ikka väga väikeseks võrreldes teistega. Kindlasti tuleb kinoa istutada 40-50 cm kaugusele üksteisest.

IMG_8433
Õitsev kinoa

IMG_8486

Siin siis hakkasid lehed altpoolt kolletuma juba ja olin täiega õnnes, et nüüd varsti varsti juba valmis… Aga ei kuu oli kindasti veel minna…. Piltidelt olin näinud, et kui valmis, siis peaks ta üleni värvi vahetama ja lehed peaksid ära kukkuma. Minul seda tegelikult ei juhtunudki.

IMG_8487
Siin natukene teist värvi värvunud juba.

Siin nad hakkasid juba tublisti õitsema ja nende õiepead hakkasid ära vajuma. Siin tulidki uued probleemid. Sügisel hakkasid nad kummuli vajuma, peade raskuse, vihma ja tuule mõjul.

IMG_8510Siin siis näha see armetu peenar, mis esimesel pildil on. Ümberkukkumine on juba alanud. Püüdsin neid ka toestada, aga see ei õnnestunud. Maapind oli nii liivane, et nad ise ei saanud ennast kinni hoida ja ükski mu tugi polnud piisavalt tugev.

IMG_9428Mu 3aastane tütar tegi selle pildi minust, kui ma esimesed kinoad ära korjasin. Sidusin nad siis kimpudesse väheste lehtedega ja kusagile alla õhu kätte kuivama. Eesti kliima on sügisel liiga niiske, et nad väljas täielikult ära kuivaks.

IMG_9426.jpg
Siin näha lähemalt, kui ilusaks ta värvus

Aga on ka juba näha väikesi idandeid. See tähendab, et seeme on valmis. Kuna meil sügisel on nii niiske, saab ta juba kobaras kasvama minna.

IMG_9243
Siin näeb nii hallitavaid kui idanevaid seemneid.

IMG_9245Kui hõõrusin seda punti, siis tulid seemned lahti küll juba. Minu mäletamistmööda ei julgenud ka siis veel ära korjata kinoad ja varjulisse kohta kuivama viia, ikka ootasin üleni kollaseks minemist. Tegelt ta seda ei teinudki…

Aga mingi aeg korjasin nad ikka ära ja viisin omale tuppa, kus käis soojust ka läbi vahetevahel. Tahtsid pead suht  kergesti hallitama minna, kui õhk ei pääsenud ligi. Selleks tuli neid liigutada ja kontrollida, kuivama jäid nad ka ikka väga kauaks, sest kuidagi aega polnud nendega tegeleda.

Lõpuks oli õues vihmavaba päev ja nüpeldasin neid varsi, et seemned välja tuleks. Ma arvan, et pea samamoodi, kui vanasti viljapeks käis. Abilisi ilmus mul selleks ka väga palju. Poni, kes õue peal lahti oli, pani pea ka ilusti sisse ja lasi hea maitsta mu kinoal. Kõik, mis tünnist maha pudenes, korjasid üles suure hoolega kanad.

Kui kinoapeks oli tehtud, siis jäi mul ikka alles seemnete ja sodiga segu. Seda ma siis kallasin ühest anumast teise ehk tuulutasin. Peale seda proovisin suurte aukudega sõelaga ja siis väiksemaga jne…

IMG_9803.jpgLõpuks jäi mul selline kinoasegu. Enne söögiks valmistamist on seda tarvis kindlasti ka vees veel loputada, sest kinoal on kaitseks peal kibe kord. Hobune ja kanakari ei paistnud sellest hoolivat. Ma ei ole veel jõudnud perele sellest süüa teha, aga kui jõuan, annan kindlasti teada.

KOKKUVÕTTEKS

Mina sain pea 3kg kinoad, pooled kinoataimed viisin sõprade juurde kuivama, kuna endale ei mahtunud, nad ei ole vist veel ära puhastanud neid. Kinoad on lihtne kasvatada, talub hästi põuda ja kasvab ka pm puhta liiva sees. Ponile ja kanadele väga maitses. Kui endale ei viitsi kasvatada, siis sulelised kindlasti “ei” ei ütleks sellele. Ise kindlasti ka kasvatan ka järgmine aasta, ostsin juba uue seemne ka, mis talub paremini niiskust.

HEAD VANA AASTA LÕPPU ja loodetavasti jätkame uut veel edukamalt!!!!

 

3 kommentaari “Kinoa kasvatus – lõppkokkuvõte

    1. Tänud lugemast. Uue seemnega oli see asi, et tegelt tellisin kogemata sama seemne ikka 😅 hetkel wordpress jamab minuga, igasugu vead kallal ja ei saa kirjutada. Aga loodetavadti juba lähipäevil juba pikemalt.

      Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.