Kogutud seemned

Talv on aeg, kus õues pole palju teha ja  see annab võimaluse planeerida, mis seemned kuhu kevadel  maha panna, et siis väärtuslikku aega mitte raisata.

Mina olen juba kokku ostnud mõningaid seemneid ja tegelen oma uute peenarde planeerimisega. Plaan on suur, aga ei tea, kas kevadel tehtud ka saan, sellest aga kunagi hiljem, kui mul kindel plaan ka maha pandud on. Hetkel mõtlesin, et tutvustaks oma seemneid, mis ma juba varunud olen.

Oma seemnete valikul lähtun ma sellest, mis on head vanad sordid ja mida poest saada pole. Pole ju mõtet kasvatada asja, mida sa saad poest vabalt osta. Ikka tuleks valida asju, mida seal pole või siis saad kasvatada parema maitsega ja orgaaniliselt.

img_9134.jpg
Seemnepakid

Esimesed uued seemned sain juba sügisel endale muretsetud. Need on siis tulnud lehelt www.maheseemned.ee 

Seemend:

Nende seemnete juures on ilusti tutvustused olemas, kuidas kasvatada. See aasta püüan keskenduda rohkem salatirohelise kasvatamisele, et siis katsetada ja müüa äkki seda ka meie Hiiumaa väikestele toitlustusasutustele. Aga see plaan on veel väga toores, vaatab, kuidas tegelikult läheb…

Siis tellisin ka Inglismaalt oma lemmiklehelt www.realseeds.co.uk Nad kahjuks Eestisse ei saada, aga kui juhtub, et keegi tuttav Inglismaal elab, saab kauba tema aadressile tellida.

z5N1UXNXRQOHtcNx1JFEwQ
Realseed lehelt tellitud seemned

Nendest seemnetest siis lähemalt:

 • Kuldne peet- ‘Touchstone Gold’ – Kollase värvuse ja veidi õrnema maitsega peet, mis sobib nii keetmiseks, hautamiseks, küpsetamiseks, marineerimiseks kui ka toorsalatitesse. Sellel peedil on ka head söödavad lehed. Seda soovitan väga! Kasvatasin eelmine aasta ka seda ja sellepärast ka tellisin seemet juurde. Järgmine aasta alles võibolla saan ise seemet võtta.
 • Suvikõrvits ‘Tondo di Piacenza on varajane suvikõrvits, mis annab rohkelt saaki. Ümmargune, tumerohelise koorega. Maitse on tal kergelt pähkline. Seda kasvatasin ka eelmine aasta ja olin väga rahul. Kahjuks aga ei õnnestunud seemneid ise võtta, sest jäin hiljaks. Suvikõrvitsat peab käsitsi tolmendama, et saada sordiehtsat taime.
 • Porgand ‘Dragon Purple’. Ilus lilla porgand – selline oleks porgand näinud välja tuhandeid aastaid tagasi Lähis-Idast kodustatuna. See sort on vägagi magus ja neil on tugev ‘porgandimaitse’. Väljast lilla, seest oranž.
  carrot-purple-dragon-lss-dsc_0046
 • Kurk ‘Wautoma’ Väga varajane ja saagikas kurk valmib 60 päevaga. Parema maitse ja saagikusega kui hübriidid. On ka väga haiguskindel. Ilma kibeda maitseta!
  619_10116_large
 • Harilik kurgirohi- tegelikult tahtsin miskit muud, aga ajasin nimed sassi inglise keeles. See on ikka üks väga hea taim. Näiteks soovitatakse seda kasvatada koos tomati, spinati, kapsaste, sibulaliste ja isegi maasikaga. Mina soovitan teda mitte panna nt aiamaale, sest seal võib ta saada korralikuks umbrohuks. Ta õitseb pidevalt ja on heaks meetaimeks mesilastele. Teda lõigatuna saab kasutada aga väetiseks teistele taimedele, sisaldab palju lämmastikku.
 • Moon ‘Sokol’ See on siis valge moon valgete seemnetega. Tema valisin, kuna toob ilu aeda ja samas saab ka seemneid süüa. Seemnete valmides ei ole kupral ava, kus need saaks kohe välja kukkuda, seega on neid lihtsam iseenda tarbeks korjata.
 • Kinoa ‘Temuco’ Valmib 100-110 päevaga. Inglismaa kõige populaarsem sort, sest talub paremini niisket kliimat kui teised sordid. Tal on oranžid õiepead.
 • Basiilik ‘Sweet Genovese’ Üks parimaid basiilikuid suhteliselt suurte lehtedega ja suurepärase maitsega, ideaalne pesto tegemiseks. Väga soojalembeline. Seda peab koos tomatiga siseruumides ette kasvatama.
 • Salat ‘Red Iceberg ‘ Väga ilusa väljanägemisega salat. Sellel on tugev pea, kus sees on rohelised lehed ja väljaspool punased. Säilib hästi ja kasvab kiiresti. Maitse on hea magus. Talub hästi külma ja märga.
 • Melon ‘Collective Farm Woman’ (tõlkes: Kolhoositar) Valmib kõigest 80-85 päevaga. Pärandsort Ukrainast, ideaalne lühikeseks kasvuhooajaks. Väga magus, meenutab virsiku-ananassi maitset. Ära korjata, kui muutub kollakasoranžiks. Säilib pärast ärakorjamist veel nädalaid.
 • Kõrvits ‘Volskaja Grey ‘ Pärit Venemaalt Volga ümbrusest. Suur, umbes 10 kg, valmib hooaja keskel, koor on tal sinakashall, säilitamisel omandab roosaka jume.
 • Varajane kirsstomat ‘Galina’ Väga varajane kollane magus kirsstomat Venemaalt. Väga saagikas sort. Tomatid valmivad terve suve läbi kuni sügiseni. Temast saab väga head kollast tomatisuppi või kollast ketšupit!
 • Kääbuskirsstomat ‘House ‘ Hämmastav kääbuspärandsordi tomat on aretatud Venemaal, et kasvatada pottides aknalaual. Ta jääb väikseks, kindlaks põõsaks ja on paksult täis väikseid punaseid tomateid. Ta kasvab paremini potis kui maas.
 • Spinat ‘Securo’ Suvespinat, vajab pidevat kastmist, muidu läheb õitsema.
 • Kõrge hernes ‘Champion of England’ Inglismaal aastaid peaaegu väljasurnud sort. Väga hea traditsiooniline hernes, ms võib kasvada kuni 3 m kõrguseks!!! Aretatud on ta umbes 1840. Aastatel.
 • Mais ‘Double Standard’ Varajane valge-kollasekirju, maitseb paremini kui tavaline mais. Valmib 60-90 päevaga.

Üldine seemnete nimekiri, rohelisega on märgitud seemned, mis mul eelmisest hooajast alles või juba ise kogutud.

 1. Nuikapsas ‘Superschmelz’
 2. Aedporgand ‘Pariser Markt 4’
 3. Metsik rukola
 4. Rooma salatite segu
 5. Kirsstomat ‘Black Cherry’
 6. Kuldne peet- ‘Touchstone Gold’
 7. Suvikõrvits ‘Tondo di Piacenza
 8. Porgand ‘Dragon Purple’
 9. Kurk ‘Wautoma’
 10. Salatilill varmerohi
 11. Moon ‘Sokol”
 12. Kinoa ‘Temuco”
 13. Basilik ‘Sweet Genovese’
 14. Salat ‘Red Iceberg ‘
 15. Melon ‘Collective Farm Woman’
 16. Kõrvits ‘Volskaja Grey’
 17. Varajane kirss tomat väet ‘Galina’
 18. Kääbus kirss tomat ‘House’
 19. Spinat ‘Securo’
 20. Kõrge roniv hernes ‘Champion of England’
 21. Mais ‘Double Standard’
 22. Lehtkapsas ‘Nero di Toscana’
 23. Hernes ‘Latvian soup’
 24. Hernes ‘Dwarf’
 25. Tomat ‘Stupice’ 
 26. Tomat ‘Latah’
 27. Saialill 
 28. Kress

Tutvustasin siis enam-vähem ära, mis seemned mul olemas. Nagu näha, meeldivad mulle ikka erilisemad sordid. Mõningad seemned on veel puudu. Näiteks päevalill, kummel, lattuba, lehtkapsas ‘Red Russian’ lavendlit ja vana sordi vaarikataimi kindlasti kevade poole tuleb veel miskit meelde…

Siin ka link kuidas kõiki seemneid ise korjata ja koguda. Kõik taimed, mis mul siin lehel on, nende seemneid saab koguda ise, kuigi mõnelt taimelt on see aga natuke keerulisem kui teiselt.

Ise seemneid korjates ja hoides saavutame ka iseseisvuse, sest siis ei pea me iga kevad meeletut raha seemnete alla panema. See aga ei meeldi suurtööstustele, kes toodavad hübriidide seemneid.

6 kommentaari “Kogutud seemned

 1. Pingback: Hakkame külvama
 2. Nii lahe! Aitäh, et tutvustasid erinevaid sorte … nüüd tekkis endal ka tohutu soov kevadel näpud mulda pista ja otsast permakultuuri põhimõtteid õppida-rakendada.
  Peab su varasemaid postitusi lugema 😉 ja kindlasti ka tulevastel silma peal hoidma.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.