Hakkame külvama

Olen siis vaikselt alustanud külvihooaega. Tegelikult kui kasvuhoonet pole, siis ei peaks veel külvama. Aga noh… Saan süüdistada selles kooli, sest seal me külvasime juba täitsa hoolega. Õige aeg on külvata hetkel paprikat, füüsali, artišokki, okrat, maasikat ja veel mõningaid lilli. Koolis tegime paljudele huvitavatatele lilledele talikülvi. Mina jätkuvalt lillenimedest ei tea miskit, seega on jätkuvalt “need roosad ja kollased lilled” ehk värvi järgi vahetegemine 😀 Talikülvi kohta proovin järgmises postituses rääkida.

DSC_0024
koolis külvamas. pilt LA18 pildikogu

DSC_0027

 

 

Mina siis külvasin kodus oma esimesed tomatid ja basiiliku maha juba 3. märtsil ehk valimistepäeval. Külvasin ma nad Hiiu pagari vastlakuklite karpi, millest saab ideaalse väikse kasvuhoone. img_2900

Kaas peal hoiab ilusti niiskust. Päästsin nii mõnegi karbi minemast otse pügisse. Üldiselt võiks Hiiu pagar minna tagasi pappkarpide juurde, palju vähe koormavam keskkonnale. Aga kui nad hetkel nendes poleks müünud siis mul poleks ka minikasvuhooneid. Minu karpidel ei ole siin auke põhjas, karbid on otse aknalaua peal. Ma ei karda üle kasta, sest olen vilets kastja ja neid tegelikult ainult niisutan pealt pritsiga.

Sortideks siis olid: kirsstomat ‘Black cherry’, kääbustomat ‘House’, varajane väät tomat ‘Galina’ ja basiilik ‘ Sweet genevive’. Nende kohta saab rohkem lugeda eelmisest postitusest SIIT.

Kõige varajasem tärkaja on olnud ‘Galina’ 100% idanevusega. Kääbustomatil ‘House ‘on tärganud ainult üks seeme, basiilik on kohe-kohe tärkamas, pead on näha. Veel ei ilmuta ühtegi elumärki aga kirsstomat ‘Black cherry’.

img_2897

Mind paneb see natukene juba muretsema. Aga tuleb tunnistada, et võtsin eelmisest aastast seisnud musta mulla garaazi alt ja see ei pruugi olla parim. Leidsin endale väga hea eesti mulla, mida olen siiani jahtinud, aga pole õiget ikka veel saanud. Selleks on MATOGARD külvimuld. Ma käisin Saarema ja Haapsalu Bauhofis,  mõlemas oli see otsas, nii et minev kaup. Küll aga õnnestus mul lõpuks saada nende köögivilja mulda, hea seegi. Tegelikult permakultuuris pigem ei osteta mulda, sest see pole hea, kile ja transpordikulutused. Küll aga on seda vaja, kuna mulda ei saa meie kliimas lihtsalt kätte lume alt. Ja üldiselt turvas ei ole väga kiiresti taastuv maavara. Arvan, et hea alternatiiv on kookosekiud, sest see on jääkprodukt pigem. Miks mulle see muld aga meeldib on:

1. See on kohalik.

2. Sellele on lisatud kasulikku seent.

3. Mahetootmiseks sobilik.

img_2904.jpg

 

Nii et kõik järgnevad seemnepanekud teen selle mullaga.

Taaskasutusest veel rääkides, siis kogun piimapakke ja lõikan neilt ära pealse, et neist saaksid suuremad ja väiksemad topsid taimede istutamiseks. img_2901Neid taaskasutades on pisut parem tunne, kui oled taime ära võtnud ja saad sisu rahus lausa komposti panna. Neid turba- ja pressitud papist potte veidi pelgan, sest need kuivavad kergesti läbi ja tegelikult nad ei mädane nii kergelt, kui taim koos sellega maha istutada. Eelmine aasta külvasin ma kõik oma seemned munakarpidesse, mis olid ka papist, aga siis oli veaks see, et karbid kuivasid meeletult kiiresti läbi ja kui ma nad maha istutasin, siis juured ei tunginud põhjast läbi, vaid läksid ringiga pigem mööda. Nii et munakarpe ma väga ei soovitaks seeemnete külvamiseks. Kes palju pulgajäätist aga söövad, võivad mulle pulki hoida taimesiltide jaoks 😀

img_2864.jpg

Ja ma arvan, et teen ka edusamme lillede vallas, nimelt ostsin just 5 pakki lillede seemneid!. Kas see mitte pole ime? Tegelikult on tähtis ka hoida oma aias õitsejaid, need meelitavad kasulikke putukaid. Peiulill lausa peletab kahjureid, kui õigesti istutada. Lisaks on mul veel mooni, saialille ja kressi seemneid. Poovin lilli panna ka köögiviljade vahele, et igalajal oleks ilus vaadata. Lilledest veel tahan kindlasti saada ripplobeeliat, mul on talle koht lausa ootamas. Tahan kindlasti veel ka lavendlit aga ta vist pole päris lill vaid pigem maitsetaim?  Ja kindlasti istutan oma aeda sel aastal ka Budleia, mis peaks olema eriline liblikate lemmikpõõsas.

17.03.19

On seis selline

Vasakult: basilik, varajane tomat ‘Galina’, kääbus tomat ‘ House’ ja kirsstomat, Black cherry’. Idanevus ja üless tõusmine ikka väga erinev neil. ‘Galina’ tõusis kiiresti ja 100% liselt. Basilik ka väga hästi tõusnud arvan, et 90%. Kääbustomatit ‘House’ ootan kõige rohkem aga tuleb teine väga kehvasti. ‘Black cherry’ tuleb ikka väga väga viletsalt, temal tean täpselt, et mul oli 9 seemet ja üless on tõusnud hetkel 2 ja näen, et üks tõuseb veel. ☹️

Selleks korraks kõik vist…

Võin veel öelda, et tulemas on väga palju huvitavaid asju. Näiteks kooliga teeme me pop-up aiastuudiod üle Hiiumaa seitsmes bussiooteputkas. See siis toimub 27 aprillil, et kes hiiumaal jääge siia selleks ja kes mandril plaanige sõit siia. Plaan ka müüa endakasvatatud taimi seal ja palju muud. Aga kui aeg sealmaal on, siis räägin ka lähemalt ja tuletan meelde 🙂

Jällenägemiseni seniks…

6 kommentaari “Hakkame külvama

 1. Nii lahe blogi! Avastasin selle eile õhtul ja olen algusest hetkel siiani jõudnud. Väga motiveeriv on katsetusi ja muid tegevusi lugeda.
  Tahtsin ka sellest piimapaki komposteerimisest kirjutada. Tegelikult see pole lihtsalt papp. Sellel on lisaks plastikust kiht sees. Muidu ju vettiks see piim sealt läbi. Lisaks on tavaliselt sellistel tugevatel ja iseseisvatel pakkidel ka alumiiniumi kiht sees. Seega pole see üldse hea mõte neid pakke komposti visata.

  Liked by 1 person

  1. Tere. Tore, et meeldib. Aga piimapakid tõesti komposti ei lähe! Nende kasutamine on taaskasutus lihtsalt. Muidu läheksid nad otse prügi kasti aga ma vahepeal kasutan neid millekski muuks.

   Meeldib

 2. Ma ei ole veel külvamisega alustanud. Olen selles osas laisavõitu ja hetkel on ka ruumiprobleem ehk et mul pole neid kuskile heasse kohta nagu panna. Seega vist võib juhtuda, et osa taimi ma ikkagi ostan ka sel aastal. Mul on oma taimetädi täitsa olemas. Eelmisel aastal sain temalt hunnikutes taimi peal selle, kui olin esimese portsu ostnud. Kaks korda käisin tal külas ja naasesin sealt siis autotäie taimedega. Laps vaevu mahuts autosse 😀

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.