Küülikute pesakasti ehitus

IMG_4648.jpegEile oli esimene soojemapoolne kevadpäev. Sooja oli meil siin Hiiumaal umbes kaheksa kraadi. Mul oli töötamise ajal lausa jope eest lahti ja kindad vahetasin ka õhemate vastu välja. Vaatasin ka just ilmateadet, et juba tuleb külm õhumass meie poole ja ilm kisub jälle külmaks, aga noh see selleks. Tore, et korragi soojem oli. Just lõppes mul koolinädal, kes veel ei tea, siis õpin Hiiumaa ametikoolis  linnaaednikuks. SIIN postitus ka selle kohta.

Hirmuga vaatan kalendrit, et varsti juba aprill! Ma tahaks kohe aprilli alguses oma preilid peigmehega kohtuma lasta. Aga mul pole veel: 1. pesakastid valmis 2. peika pole välja valitud.  Kes siis ei tea või ei mäleta: eelmised postitused, milles rääkisin Küülikud permakultuuris, Küülikute puur euroalustest ja Küülikute väliaed.  Mina pean neid koloonia stiilis.

Ma vaevlesin tükk aega inspiratsioonipuuduses, kuidas pesakasti ehitada, aga siis tõi vanaema sõbranna mulle tugevad plastkastid ja ütles, et võin neid retsida küll. Oi, milline rõõm… Eile haarasin härjal sarvist ja asusin pesakasti kallal tegutsema. Näitan siis, kuidas tegin ja mis välja tuli.

img_3054

Siin on siis näha see kast, millest tegema hakkasin. Viisin eelnevalt heina sellega. Siin pildi peal on ilusti näha kasti suurus. Ma arvan, et siia peaks nad ilusti mahtuma, mõlemale tuleb muidugi eraldi kast. Väiksem ei tohiks kindlasti olla ja suuremal poleks vast mõtet.

 

 

 

 

 

 

 

Asusin kasti kallale. Kõigepealt tegin kasti ava ehk sissepääsu. Tikksaega oli suht keeruline teha, sest ei mahtunud väga hästi keerama ja sellest ka see vildakas kuju. Aga pole hullu, jänksid vast ei pahanda.

Seejärel hakkasin peasle katust ehitama. Leidsin õhukesed voodrilaua tükid, mis üksteise sisse ilusti läksid. Nendest sai katus, sissepoole läks natuke paksem laud, mis raskust lisab ja koos neid hoiab. Kokku panin ma nad esialgu ehitusel kasutatava klambripüstoliga. Ja kõige peale panin vana tõrvapapi, mis on ka garaazis juba kaua vedelenud. Ma loodan, et see ikka on 100% veekindel.

 

img_3075

Tõin selle siis küülikute aeda, et ta paika panna. Laps arvas kohe, et tore on seal peal olla. Aga selle paigutamise tegi raskeks. Kaevasin kasti natuke maasse, et see hästi sulanduks ümbrusega. Ja panin ka kalde alla. Minu kasti kallak tuli 7 kraadi, ma ei tea kas on piisav, aga nii ta jäi.

 

img_3076

 

See kallak on siis vajalik igaks juhuks, et kui kasti peaks vesi jõudma, siis see jookseks pigem augu poole, mitte ei jääks pesa alla. Hiljem muidugi tuli meelde, et oleks pidanud mõne väikse augu ka põhja puurima, et vesi oleks saanud ka välja pääseda aga noh, järgmine kast tuleb paremini.

Siin see pesa siis on maas enamvähem õigesti. Kasutasin oma telefonis olevat loodi, see on päris kasulik asjandus.

 

 

 

 

img_3080

Siin on lõpp-produkt. Laps muidugi kaunistas ja peitis seda rohke heinaga. Külgedele ladusin siis kivid, et võimalikult palju seda peita. Sissepääsu juurde võibolla panen veel mõne puurondi, et seda veel peita ja jänestele veel meeldivamaks teha. Aga ma olen rahul ja jänesed uudistasid ka juba seda.

img_3072

Polli, Jessy ja labidas. Sellelt pildilt siis näeb mõõtkava. Jessy on siis mu 7aastane jack russell ja kõrval siis üks küülikutest.

Kaks päeva hiljem sain teise kasti ka lõpuks valmis. Üldiselt on kõik sama, aga alla äärde puurisin 3 auku, et vesi saaks ära voolata.

img_3082-1.jpg

Aias otsisin enamvähem õigema koha ja panin kasti paika.

img_3088.jpg

Kalle sai kastil 4 kraadi ettepoole. Asjaosalised olid projektist väga huvitatud. Järgmiseks tahtsin selle looduslikul moel ära peita, mis polnud üldse nii lihtne, kui arvata võiks. Käisin mitu tiiru metsas, et sobilikku kraami leida. Siis pidin selle sobitama ka kuidagi.

Lõpptulemus siis on selline:

Eestvaade
Pealtvaade
Küljepealt

Eemaldasin sellelt iglult oksi, sest ei tahaks tegelikult, et nad sinna oma pesa teeksid, aga vaatab, kas nad vôtavad need uued plastkastid üldse omaks. Nii paljaks iglut ka ei jätnud panin katuseks mõne kuuseoksa ikka tagasi ka aga nad on seal ikka korralikult kaevanud.

Nüüd jääme sobivat peigmeest ootama.

Kui tahad blogipostitustest esimesena teada saada, siis mulju “follow” nuppu sellel lehel. Siis tuleb uue kirjatüki ilmumisel su meilile koheselt teade.

Jätkub…

 

 

 

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.