Viimane aeg – tomatitele!

Seltsimehed ja – naised viimane aeg on panna oma tomatiseemned mulda!

Seda öeldes vaatasin oma eelmise aasta kalendrit. Seal on kirjas, et külvasin oma tomatid alles aprilli keskel ja sain ka hea saagi, võib-olla lihtsalt natuke hiljem. Aga jah, kellel veel tomatiseeme mullas pole, oleks viimane aeg ka seda teha.

Kui keegi tahab õuetomati seemet, siis mul on pakkuda ‘Latah’ ja ‘Stupice’, mida eelmine aasta kasvatasin ja ka seemne kogusin, idanevus on 100%.

img_3022.jpg

Olen oma seemnete üle uhke, sest oma seemneid originaalpakki pannes nägin ka, kui väiksed need olid, mis mina ostsin. Minu kasvatatud seeme on ikka poole suurem. Lähemalt kirjutasin nendest kahest sordist SIIN

Tõlgitud kirjeldused nendele sortidele.

Põõsastomat “Latah”

See on väga väga varane tomat. Talub hästi ka külma ja lühikest suve. Lehed on sellel tomatil kaugelasetsevad ja taim näeb välja naljakas. Aga tänu sellele jõuab rohkem valgust viljadeni ja viljad saavad kiiremini valmis. Seda taime on väga raske kuidagi toestada või juhtida- parem on, kui lasta tal lihtsalt olla. Saagikus on hea. Tomatid on väga magusad, ümmargused.

Enda poolt lisan, et tõesti väga varajane, aga kui teised sordid valmis saavad, siis on tunda, et väga hapu tomat on see tegelikult.

Roniv tomat “Stupice”

See fantastiline tomat on aastast 1954 ja pärineb idaeuroopast. See on kõige varasem roniv tomatisort, mis meil on (real seeds kataloogis ) .

img_7907.jpg
Mina haige jalaga ‘Stupise’ tomati kõrval.

Meil kasvas ta suurtes pottides terrassi peal. Vaatamata sellele, et oli vihmane suvi, saime väga hea saagi. Taimed on väga tugevad ja elujõulised, kannavad punaseid vilju, mis on väga hea maitsega. Ideaalne õues kasvatamiseks või kasvuhoones väga varaseks saagiks. Vili ise on suurem kui kirsstomatil, aga väiksem kui lihatomatil.

Lisan omaltpoolt, et tõesti väga maitsvad tomatid, taim ise  kasvas ka hästi suureks ja lehed olid ka suured. Siin pildil all paremas nurgas on ka ‘Latah’ tomatid näha.

img_7909

Ülemisel pildil on ka näha, et ‘Latah ‘ tomat on juba valmis ja annab teist, kolmandat saaki kui ‘Stupice ‘ tomatil pole veel õigeid tomateidki veel peal. Aga nüüd mõeldes võibolla panin selle ka hiljem mulda… Eelmine aasta läksid mul kõik asjad suht sassi, sest siltideks olid jäätisepulgad ja ühe 2aastase preili arust oli see lahe mäng neid ümberpaigutada.

Mina olen enamus oma tomatid suutnud juba ümber pikeerida ja nüüd nad ilusti kosuvad.

Siin siis kui nad veel tillud olid vasakult- basilik, ‘Galina’, ‘House’ ja ‘Black Cherry. Need nüüd uued sordid, mida proovin see aasta.

img_2970.jpg

Kirsstomat BLACK CHERRY Solanum lycopersicum

Sobib jahedasse kliimasse!

Peaaegu must, magus, mitmekesise maitsega kirsstomat. Moodustab pikad kobarad. Sobib hästi ka jahedamasse kliimasse. Väga saagirikas. Laste lemmik! Heirloom ehk pärandsort. Mustad, umbes15g kaaluvad viljad.

Külva 1.5 mm sügavusele. Idaneb 6-14 päeva. Kui taimed on piisavalt suured, istuta ümber 7 cm pottidesse. Kui taim on nüüd 20 cm kõrgune, istuta kasvukohale 45 cm vahedega. Hoia pinnas niiske ja väeta.

Valmib 70 päeva.

  • Varajane kirsstomat ‘Galina’ Väga varajane kollane magus kirsstomat Venemaalt. Väga saagikas sort. Tomatid valmivad terve suve läbi kuni sügiseni. Temast saab väga head kollast tomatisuppi või kollast ketšupit!
  • Kääbuskirsstomat ‘House ‘ Hämmastav kääbuspärandsordi tomat on aretatud Venemaal, et kasvatada pottides aknalaual. Ta jääb väikseks, kindlaks põõsaks ja on paksult täis väikseid punaseid tomateid. Ta kasvab paremini potis kui maas.

Vahepeal ei teinud pilti, aga mul on tomatid pea kõik pikeeritud ka. Tomati pikeerimisel on kõige tähtsam asi see, et paneks ta mulda kuni idulehe sügavuseni ehk kurguni 🙂 Siis kasvavad tugevad juured ja taim ei veni välja. Pikeerimise teemal oli hea artikkel Maakodus SIIN Ei viitsi mina seda hakata lahti seletama 😀

img_3162.jpgTagareas siis on  tomatid, keskel veel pikeerimata. See aasta siis katsetan midagi teistmoodi ka, nimelt lisan lambavilla topsi põhja. Miks? Sellele peaks vastuse saama minu postitusest SIIN. Kahjuks nende suurte piimapakkide põhja unustasin villa panna. Kes veel ei tea, siis väga head paarilised koos kasvatada on basilik ja tomat. Mina siis katsetamiseks pikeerisin basiiliku väiksed taimed ka tomatite juurde. Vaatame, kuidas toimib. Hetke seisuga pooled ikka veel pikeerimata, topse ei ole piisavalt 😀

See aasta kasvatan taimi natuke rohkem, et oleks soovijatele müüa ka midagi.  Suurem müük tuleb siis 27. aprillil Hiiumaal Vaemla bussiputkas.

HAHA! Hiiumaa Ametikooli hüpik-aiastuudio

Kes Hiiumaal pole, oleks aeg planeerida. Sellest tuleb suur ja lahe üritus, ma loodan vähemalt 😀

Teen vast eraldi postituse ka selle kohta nädal enne, et kõigil ikka meeles oleks!

See kuu saab ikka eriliselt kiire olema.

Aga teile tore, et mind kannatate ja jällenägemiseni.

img_3142
Hiiumaa ametikooli aias olevad iirised

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.