Soojalembeliste peenar

Leitsin õues kõige soojema koha, mis oli täiesti kasutamata, sinna enne polnud saanud istutada. See on vana lauda vare, mis meie põllulappi otsas. Otsustasin, et tahan ikka ära kasutada selle sooja. Räägin siis lühidalt, mida ja kuidas ma tegin. Kõigepealt taimedest.

Melon

See aasta olin julge ja tellisin inglismaalt ka meloni seemneid. Ikka www.realseeds.uk.com lehelt. Enne pole üldse kasvatanud ega pole kogemusi.

Melon ‘Collective Farm Woman’ (tõlkes: Kolhoositar) Valmib kõigest 80-85 päevaga. Pärandsort Ukrainast, ideaalne lühikeseks kasvuhooajaks. Väga magus, meenutab virsiku-ananassi maitset. Ära korjata, kui muutub kollakasoranžiks. Säilib pärast ärakorjamist veel nädalaid. Saab hakkama nii Kanadas kui ka Venemaal.

Külvasin nad mai alguses tuppa ettekasvatamiseks. Üless tulid nad hästi, nagu ikka realseeds seemnetega idanevus 100%.

Väikse probleemid algasid mul aga pikeerimisega, kui ma neid eraldi pottidesse panin. Nimelt siis mitmed taimed läksid kollaseks ja surid ära. Mõtlesin, et ehk neid ei tohiks pikeerida sügavamale nagu kurki ja tomatit. Pikeerisin siis osad samale kõrgusele aga ikka nagu kidusid ja olid väga kollased. Lõpuks lugesin aga, et melon ei kannata temperatuuri alla 12c. Mina ju tõstsin nad soojast toast külma, muidugi kidusid.

Tõstsin 4 allesjäänud taime ilusti tuppa sooja ja nad jäid ellu. Hea seegi.

Siin siis kõrvuti kurgi ja meloni taimed. Hoolsal vaatamisel on näha, et kurgi taimel on tekkinud õhujuured aga pea sama pikal melonil pole ühtegi. Sellest ka hea lähtuda pikeerimisel/istutamisel, kellel õhujuured olemas istutada sügavale.

Mais

Ostsin ka selle seemne inglismaalt realseeds lehelt. On see siis pärandsordi seeme.

Mais ‘Double Standard’ Varajane valge-kollasekirju, maitseb paremini kui tavaline mais. Valmib 60-90 päevaga.

Hakkasin ka maisi taimi ettekasvatama. Paki peal oli ilusti kirjas, et alla 23c mulla soojust seemned mädanevad. See aeg oli suht pilvine ja polnud väga sooja väljas. Aga olin positiivne, sest see oli mul ilusti toas ja peaks ju aitama. Mul on kaminaküte toas… ja kui kütan läheb 25c peale aga jahtub kiiresti. 10st seemnest sain 1 kasvama.

Järgmise katse jaoks panin seemned turba tabletti kasvama, hoitsin seda ahju peal ja igal pool kus tundus soojem olevat. Jälle 10 seemet ja kasvama sain 2. Nii et kokku sain 3 taime. Mul jäi veel natuke seemneid üle ka aga jätsin need järgmiseks aastaks.

Arbuus

‘Sugar baby’ arbuus. 60-90 päeva valmimiseks.

Seda seemet ma ei tellinud inglismaalt, sest ei leidnud sobivat. Küll aga kuulsin tuttavate käest, et ‘Sugar Baby’ pidi mingi suht ok sort olema. Juhtumisi nägin seda ka meie kohalikus Coop poes ja ostsin ära.

Selle seemne idanevus polnud ka väga kiita kui ma üksikult panin neid ilusti topsidesse kasvama, ei idanenud väga hästi. Mul sai veits hing täis selle peale ja viskasin terve paki ühte nõusse. Kasvama hakkasid seal paljud aga ikka idanevus vast 70% umbes.

Taimi jäi isegi üle ja jagasin sõpradele ka.

Lisaks aga lugesin, et arbuus on kõrbetaim juure ajab otse alla 1m ja kõrvale 4 m, vee vajadus tal tunduvalt väiksem kui kõrvitsal.

Peenar

Plaanisin ma selle siis vana lauda vare peale/kõrvale, see asetseb põhja lõuna suunal, nii et püüab hästi sooja. Enne seda kohta ei saanud hästi hooldada, kuna palju kive on allakukkunud müürist. Aga esimesena hakkavad seal võililled ja rohi kasvama kevadel, nii et soe koht.

Tegemiseni jõudsin alles aprilli lõpus ja sain natuke abi ka. Talvel olin jätnud paar männi palki alles, millest pidid tulema piirded. Männi palke on üksinda hirmus raske liigutada aga õnneks oli mul selleks abiline. Ja üldse on palke üksteise peale pannan väga keeruline, nii et recpect palkmaja ehitajad. Peenar ise käis nagu ikka.

  • piire ümber
  • papp alla
  • sõnnik
  • vana hein

Oleks muidugi võinud mulda ka tassida aga ei jaksanud, lootsin, et saavad puhtas sõnnikus kah hakkama. Siin siis tegemisest mõned pildid.

Siia peenrasse istutasin ma siis päevalilled, tomatid, põldoad, mais, suvikõrvits, melon ja arbuus. Põldoa ma ikka panin seemnest, mul jäi üle ja maisile peaks see hästi mõjuma.

7.07 näeb peenar välja selline

Mais näeb välja väga äge minuarust. Pildile mul see ilu ei tulnud aga proovin millalgi uuesti parema pildi saada.

Maisil on ka väljas tõlviku alged juba, nii et lootus on ikka maisi ka saada 😀

Arbuus kodib ringi ja õitseb. Panin kõikidele asjadele ka villa ümber, sest viinamäe teod arvasid, et melonit ja maisi on hea ka näksida. Villast kirjutasin eraldi aga tigudel ei meeldi selle peal roomata, isegi kui vill märg on.

Minu kõige suurem meloni taim juba õitseb aga noh isa õied veel.

Suvikõrvits, varsti saab juba süüa.

Peenar teise küljepealt.

Üldiselt kõikidel taimedel läheb hästi. Melonis ja arbuusis ei ole lihtsalt kindel kas neil nii väiksed lehed peavadki olema või peaksid need ikka suuremaks minema. Siin poolne suvikõrvits ka kidub natuke millegipärast. Päevalilled ja tomatid on küll väga lopsakad ja suured.

Aga suutsin ära kasutada sellise koha, kus oleks lihtsalt umbrohtusid kasvatanud. Nüüda aga on ilus vaadata ja vb saab isegi saaki.

Nüüd jääb üle oodata suve – soojust loodetavasti seda veel antakse.

Vahekokkuvõte

6. Septembril kõndisin sellest peenrast mõõda ja märkasin, et üks maisi taim tâiesti kollane juba. Kas tõesti juba valmis mais? Mis seal ikka, murdsin ära tõlviku ja koorisin ta siis banaani kombel lahti. Vaatepilt oli lahe, minu enda mais on valmis. Aga pildipeal maisist oli asi kaugel.

Pruuniks läinud maisi taim, koos tõlvikuga.
Mitte kõigeilusam maisi tõlvik

See aga oli esimene ja väga armas. Maitsmisel oli magus ja kiuline. Tundus, et juba on ülevalminud\kuivanud.

Elevus oli suur ja murdsin ka järgmise taime pealt tõlviku ära. Koorima peab seda nagu banaani lehtedest. Selle tõlviku lehed olid veel ilusti rohelised võrreldes teise pruunidega.

Minu ilus mitmevärviline mais

Oi see on ikka rõõm kui avastad, et oled suutnud midagi nii lahedat kasvatada 😇😅🥰 ja ta näeb päriselus veel ilusam välja kui pildipeal 😍.

Maitsesime ka seda tõlvikut. Need maisiterad läksid kohe katki ja olid seest täis nagu sellist piimjat asja, kiudu polnud. Arvan, et see on ka õige küpsus aste millal seda korjata. 1 tõlviku pistsime nahka, teise jätan seemnete jaoks. Imetlege seda ilu veel kord.

😍

Kokku mul oligi 3 taime, need tühjad augud eriti esimesel on ega piisavast tolmendamisest. Kui nr 1 taim õitses, siis teised pilnud nii kaugel veel. Maisil ka aga vaja risttomnemist.

Üldiselt sellest peenrast

Arbuusi ei tule. Taim vohab aga arbuusid ei jäänud peale. Hiljem lugesin, et ta kõrbe taim ja ei meeldi sõnnik. Selle peal ta ka mul kasvas, ime pole et arbuuse ei tulnud 😅

Melon- 1 väike melon on jätkuvalt olemas aga valmimine ikka küsimärgi all.

4 kommentaari “Soojalembeliste peenar

  1. Pingback: Üldiselt- juuli
  2. Pingback: Üldiselt juuli
  3. Hea õnn et sattusin selle blogi peale. Ega eestis vägapalju permakultuuridest juttu pole. Ise ka ringiga suurest ilmast tagasi ja maal majake ja piisavalt lokkavat umbrohtu. Ema mul küll usin umbrohu vaenlane aga näen et aiarisu mahapaneku kohas lokkavad sinna sattunud seemnetest võrsunud lilled ja kartul palju edukamalt kui hoolitsetud aias. Eriti vaimustab mind UK realseeds vihje! Olen ennast kohalikul seemneturul välja vihastanud, hinnad laes, vähe sees ja idanevus ehk 10 % Olen ka varem kattelooriga arbuusi kasvatanud aga tekib küsimus et kuidas nad saavad oma juure sügavusse ajada, kas pakkepapist lähevad juured lihtsalt läbi?

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.