Tomati külvamine

Märkamatult on kätte jõudnud märtsi kuu. Mis tähendab vaid ühte, et külvata saab tomatit. Külvata muidugi võib aprilli keskele välja.
Ma ei hakka pikalt ja laialt seletama aga kirjutan huvitavamatest asjadest.

Maheseemned lehel on tore biodünaamiline külvikalender kust saab jälgida, mis kuuseisud on. See on seotud planeetide liikumisega. See keeruline värk ja kes usub see usub, paberkandjal saab sellise kalendri kirjastuse PreMark lehelt rohkem infot aga saab Maria ja Matthias K. Thuni Külvikalender lehelt. Mina tellisin tegelt omale ära, hea ikka vaadata. Koos saatmisega 3.99€.
Kellel käib maaleht siis Targu Talitas on ühe kuu kaupa trükitud biodünaamiline kalender.

Kui sellest lähtuda siis oleks õige aega külvata tomati seemned 8-9 märtsil kui vilja aeg algab. Mina külvasingi oma tomatid 9. märtsil maha.

Külvasin 6 erinevat sorti tomateid ‘Latah'(väga varajane põõsas), ‘Golden Köningin´, ‘Stupice´(varajane väättomat), ‘Galina´(kollane kirsstomat), ‘Jen’s tangerine´, ‘Chocolate cherry’ ja ‘Hiiumaa rohelin'( väga maitsev roheline tomat).

Külvasin kõik sellisesse piklikku karpi, tegelt see oli toa kasvuhoone koos kaanega aga ülemine osa on kuskile ära kadunud talve jooksul.

tegein neile väiksed nimesildid ka juurde.

Kinni katsin alles mõni päev hiljem kui paremat mulda sain. Nimelt on mu lemmik mullaks Matogard.

Lemmik asjaks mis nad siia lisavad on Trichoderma spp  kasulik seen mis moodustades seeneniidistiku taime juurte ümber pärsib haiguste teket ja levikut, soodustab seemnete idanevust ja juurte arengut, kiirendab kasvu.

Lisaks see aasta katsetan mõningad külvid katta periliidiga.

Perliit on vulkaaniline kivim, mille veemahutatavus on 97,1%.
Sobib külvimulla koostisesse, seemnekülvide katmiseks, pistikute juurdumiseks, samuti köögiviljade ja lillesibulate talviseks säilitamiseks ning lillepottidesse drenaažiks. Perliiti on soovitav segada taimede kasvumullaga vahekorras 1:4. See parandab kasvusubstraadi struktuuri ja suurendab veemahutavust.

Huvitavaid fakte veel mida ma ei teadnud ja pole eriti kuskilt lugenud tomatitest

  • Istutada kasvukohta generatiivses kasvufaasis ehk kui esimene õisik on juba avanenud. 
  • Tomati istikud on tugevamad ja annavad parema saagi, kui neid on istutatud ümber 3 korda.

Seda sain teada Räpina ametikoolis Anu Kääri käest kellel on kogemusi aastakümnete jagu selles vallas.

Siin siis näha pilti 13 märtsi õhtust. Siin näha, et pooltele külvidele panin perliiti peale ja teistele mulda. Üldiselt igaltpoolt tõusevad aga periliidi seest neid raskem märgata. Tõusid nad u 5-6 päevaga. Hetke kindel võitja on ‘Chokolete cherry’ kes on tõusnud kui üks mees. Basiilik ka suht hästi ja ühtlaselt tärkab. Tomatist on 2. auhinnalsel kohal ‘Galina’. Kõigil teistel on ka näha, et homme väljas. Väljaarvatud ‘Golden königin’ vaatame kas üldse tuleb miskit. ‘Hiiumaa roheline’ ka veel ei tule aga tema panin vähemalt 3 päeva hiljem ka maha.

Tärkajad, valguse puudus.

Üldiselt hetkel ma väga ei märka mitte mingit vahet periliidi ja mulla peale panekul. Kõige parem asi muidugi mille eest ta pidavat kaitsma on leinasääsk.
Leinasääsed ei ole taimede kahjurputukad, aga on siiski ebameeldivad.
Vastsed söövad taimede juusjuuri ning kui neid on palju, võivad nad taimi vigastada. Täiskasvanud leinasääsed seevastu taimi ei söö, küll aga näiteks pottide pinnal leiduvat hallitust, samuti armastavad nad uude värskesse mulda muneda.
Leinasääskede hävitamiseks tuleks hakata kastma alt, et mulla pind kuivaks, sest sääsed munevad niiskesse mulda. Pottidest võib ka eemaldada mulla pindmise kihi, kus võib olla vastseid.

Probleemi aitab lahendada ka multši kasutamine pottide peal, nii et leinasääsed ei pääse kuigi lihtsalt mulda munele. Taimekasvatuses on kõige parem lahendus kerge liivakihi kasutamine. Näiteks katta mullapind 1 cm paksuse kuiva liiva- või kruusakihiga.

Sortide vahed on lõigatud mul pihvi karbi kaanest. Toimib hästi. Külvikast on mul jätkuvalt vannitoa põrandal, kus on põranda küte ehk maja soojem. Homme viin nad kindlasti jahedamasse ja valgusküllasemasse ruumi. Muidu venivad välja.
Tutvustan lühidalt ka tomatisorte.

Põõsastomat ‘Latah’

See on väga väga varane tomat. Talub hästi ka külma ja lühikest suve. Lehed on sellel tomatil kaugelasetsevad ja taim näeb välja naljakas. Aga tänu sellele jõuab rohkem valgust viljadeni ja viljad saavad kiiremini valmis. Seda taime on väga raske kuidagi toestada või juhtida- parem on, kui lasta tal lihtsalt olla. Saagikus on hea. Tomatid on ümmargused.
Mina olen 2 aastat kasvatanud õues ämbris tõesti varajane. Aga minuarust on ta ikka suht hapu tomat. Aga kuna on esimene siis pole vahet, peaasi, et oleks tomat. Hiljem kui teised valmis on ei taha seda enam süüa.
Soovitan soojalt ka õues kasvatajatele.

‘Stupice’

See fantastiline tomat on aastast 1954 ja pärineb idaeuroopast. See on kõige varasem roniv tomatisort, mis on real seeds kataloogis .
Mul kasvas ta ämbrites maja seina ääres. Vaatamata sellele, et oli vihmane suvi, sain väga hea saagi. Taimed on väga tugevad ja elujõulised, kannavad punaseid vilju, mis on väga hea maitsega. Ideaalne õues kasvatamiseks või kasvuhoones väga varaseks saagiks. Vili ise on suurem kui kirss tomatil, aga väiksem kui lihatomatil. Tõesti head magusad tomatid.

💚’Hiiumaa roheline’💚

Hiiumaa Roheline on Hiiumaalt pärit rahvaselektsiooni sort. Üllatava rohelise värvi all on peidus mõnusalt magushapu lihatomat.
Magusamaitselised, keskmised kuni suured rohelised viljad sobivad  nii võileivale kui salatisse. Taim on kõrgekasvuline. Viljad muutuvad valminult kollakamaks ja pehmemaks.

Mina sain seemet tuttavalt aga leidsin ka Juhani Puukoolist 0,99€ .

Hilistele ärkajatele siis tegelt mul on ‘Stupice`ja ‘Latah’ seemneid ka olemas. Ise võetud seemnest.

Kirsstomat ‘Chocolate cherry’

Sobib jahedasse kliimasse!

Peaaegu must, magus, mitmekesise maitsega kirsstomat. Moodustab pikad kobarad. Sobib hästi ka jahedamasse kliimasse. Väga saagirikas. Laste lemmik! Heirloom ehk pärandsort. Mustad, umbes15g kaaluvad viljad.
Valmib 70 päeva.
Minule meeldis väga, selline naljakas värvus pigem pruun. Hästi magusad ja isegi siis kui polnud veel päris valmis saanud. Kasvasid ka õues ja edukalt.

Varajane kirsstomat ‘Galina’ 

 

Väga varajane kollane magus kirsstomat Venemaalt. Väga saagikas sort. Tomatid valmivad terve suve läbi kuni sügiseni. Temast saab väga head kollast tomatisuppi või kollast ketšupit.
Kasvas hästi ja kõrgele kõrgele. Head magusad ja laste lemmikud. Andis saaki kuni külmade saabumiseni õues.

  • Kääbuskirsstomat ‘House ‘ Hämmastav kääbuspärandsordi tomat on aretatud Venemaal, et kasvatada pottides aknalaual. Ta jääb väikseks, kindlaks põõsaks ja on paksult täis väikseid punaseid tomateid. Ta kasvab paremini potis kui maas. Kasvatasin ja edukalt. Sõbranna väga kiitis ja sai veel jõulude ajal ka tomateid. Sellel tomatil ei tohi kindlasti külgvõrseid ära võtta kuna on ikka põõsastomat.

‘Golden Königin’


Valmib 60–70 päeval peale istutamist. Viljad kollased, õrna maitsega, aromaatsed. Sobib kasvatamiseks nii avamaal kui kasvuhoones.
Ostsin selle seemne realiseerimis keskusest 0.25€ eest, ei saanud ostmata jätta 😀

Minul on kõik tomatid juba külvatud aga kadunud on kõige erilisem pakk tomateid ‘Blue fire’ . Mu 4 aastane mängis samas toas, kus kõik seemned on ja see oli põrandal maas. Nüüd pole suutnud seda leida enam… vaatame kas leiangi…. Kahtlusalune rangelt eitab igasugust osalust!

Aga hoidke ennast ja püsige kodudes rohkem. See on ikkagi meie vanaemade ja vanaisade hoidmiseks 🙂

Ja muidugi hakake külvama nüüd vast on aega ka 🙂

Üks kommentaar “Tomati külvamine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.